Anti SEO Nedir

Anti SEO Nedir ve Anti Seo Linkleri Nasıl Deşifre Edilir?

Anti SEO, Google anahtar kelime algoritmasına nazaran tam tersine düzenlenen ve web sitelerinin Sunucu veya Veri Tabanının Aksine sıralamalarını etkilemesi için planlanan saldırı türleridir. Bir takım sektörlerde sıkça görünen Anti SEO saldırıları, belirli bir web sitesinin anahtar kelime hacminin yanı sıra ters uzantıda verilen kelimeler sonucunda ortaya çıkar.

Anti SEO’ya net bir anlam kazandıracak olursak: Sitenin SEO düzenine aykırı bağlantılanan Backlink ağlarına verilen isimdir. Çoğu durumda Anti SEO saldırılarının etkisi Webmaster adaylarını oldukça zorlar. Bunun sebebi alınan Negatif SEO bağlantılarının bulunma sürecindeki zorlu aşamadır. Anti Seo Temizliği yapılmadığı süreç içerisinde sıralama kaybı yaşamanız an meselesidir. Elbette otoriter bir web siteniz var ise Anti SEO saldırılarının pekte bir zararı olmayacaktır, lakin yine de Google’dan %100 etki alabilmek adına ters kelimeyle verilen veya site içeriğinin aksine absürt girişi yapılan bağlantıların silinmesi oldukça önemlidir.

Anti SEO; Giriş

Aniden yaşanan sıralama kayıplarında genellikle ortaya çıkan Anti SEO verileri, her web sitesi sahibini yakından ilgilendiren bir konudur. Peki ya yıl olmuş 2021, Google robotları anlamıyor mu bunun saldırı için yapıldığını? Elbette anlıyor, Google Botları ileri seviye yapay zekalar ile kodlanmış ve hayal ettiğinizden daha fazlasını tercüme edebilen robotlardır. Fakat Sitenize verilen zararlı bağlantılar, kaldırılmadığı süreç içerisinde etkisini göstermeye başladığını da unutmamamız gerekir.

Anti SEO saldırılarını deşifre etmediğiniz sürece sitenize gelen absürt kelime verileri, sıralamanızı düşürür, üst sıralarda olduğunuz anahtar kelimelerden URL’lerinizi kaldırır ve hatta sitenizi bir gecede Google sıralamalarından tamamıyla yok edebilir. Tamamıyla edindiğim tecrübelerden yola çıkarak bu içeriği hazırladığımı da bilmenizi isterim 🙂

Unutmayın ki asıl amaç: Web sitelerinin sıralamalarını düşürmek için planlanmıştır. Backlink türleri, mevcut SEO yapınıza ait kelimelerden verildiği zaman site orantınızı yükseltir fakat tam tersine hiç bir içeriğinizde barındırmadığınız kelimelerden verildiği süreç içerisinde ise gözle görünür bir kayıp meydana getirebilir.

Elbette anti seo’nun bir çok ekleniş türü mevcuttur. Bunların içerisinde;

  • Alt Alan Linkleme (Footer Anti Seo)
  • Yorum Ekleme (Comment Anti Seo)
  • Tanıtım Yazısı (Sitelere Sızılarak Verilen Anti SEO)
  • Organik Bağlantı (URL çıkışına izin verilen web sitelerinden edinen yapısal Anti SEO saldırıları)

İlginizi çekebilir: Instagram SEO Nedir?

Anti SEO: Korunmak

‘Benim web siteme Anti saldırılar işlemiyor!’ öyle bir şey yok.. Bu tür cümleleri kuran kişiler, bilmenizi isterim ki birer ajan gibi daima bağlantı aldığı kelimeleri gözetler ve zararlı olanları ayıklayarak güncel şekilde link listelerinde temizlik yaparlar. Bu sayede Anti SEO’lardan zararsız şekilde kurtulabilirler. Bunca özgüvenli tümcelerin altında saatlerce uğraş veren webmasterlar olduğunu bilmelisiniz.

Her web site sahibinin üstünde durması gereken bir eylemdir Anti Seo. Kaldırılmadığı veya temizlenmediği süreçte zararlı sonuçlar doğurabilir.

Elbette günde yüzlerce siteden bağlantı alan ve oldukça sağlamlaşan otoriter bir alan adınız varsa, rakipler veya sıralamanızın düşmesini isteyenler tarafından Backlink saldırılarının pekte bir zararı olmayacaktır. Lakin sizlerde orta seviye alan adlarına sahipseniz haftada minimum 3 kez Gelen bağlantıları kontrol etmeli ve Anti SEO URL‘lerini deşifre ederek ortadan kaldırmalısınız.

Bağlantı Analizi ve Anti Seo Tespiti

İlk olarak Anti bağlantıların görünümlerini incelemek ve ne tür ağların SEO’ya ters oranda etkileyeceğini gözlemlemek gerekir. Sizlere en doğru şekilde Anti SEO saldırılarını yansıtmak için kendi web sitemizden örnekler doğurabiliriz. Örneğin bu makale satırlarını okuduğunuz web sitesinin ana alan adının anahtar kelimeleri: Ucuz Takipçi Satın Al ve Instagram Beğeni Satın Al kelimeleridir.

Sitemizde belirlenen kelime türlerinin aksine bağlantı verilen tüm kelime terimleri, Anti SEO olarak belirlenebilir. Bizlerinde güncel şekilde İnternet hayatımıza dahil ettiğimiz Anti SEO saldırılarından bir görsel ile örneklendirme yapabiliriz.

Buradaki saldırı: Web sitesinde yorum yapmanın kabul tanındığı bir içerik üzerinden ‘Alakası olmayan kelime ve kelimeler‘ üzerinden bağlantı verilmesidir. Yukarıda bahsettiğimiz anahtar kelimelerimize nazaran benzersiz harf ve cümlelerden oluşan bağlantılar, Anti SEO olarak adlandırılan zararlı bağlantı verileridir. Bulunması kolay fakat görünmeyen veya henüz Google araçlarına yansımayan bağlantı türlerinin de olabileceğini söylemek gerekir.

Anti SEO Saldırılarını Deşifre Etmek

Bağlantı verilen alan adlarını en şeffaf şekilde görmek ve Anti SEO URL‘lerini deşifre etmek için ilk tercih etmeniz gereken adres: Google’ın Web site sahiplerine özel kurmuş olduğu Web Search Console alanı olmalıdır. Web site sahipliği doğrulanan tüm Webmasterlar bu adrese giriş yaparak yönlendirilen bağlantıları görebilir ve temizlik yapabilir.

Yönlendirilen alan adlarını görmek için web site sahipliğinin doğrulanması zorunludur. Ki zaten yüklü miktarda Anti SEO alan web siteleri bağlantıları reddetmek için Google araçlarını kesinkes kullanmaktadır. Fakat biz yine de konumuz olan zararlı bağlantıları reddetmek için tüm ince ayrıntılara değineceğiz.

Sahipliği doğrulanmış Web sitemizin yer aldığı Konsola giriş yapalım ve sol altta yer alan bağlantılar kısmına erişerek sitemize gelen tüm bağlantıları ve bağlantının verildiği URL’leri inceleyelim. Burada simaen tanıdık olan URL’lerimizi görebilir ve ilk defa gördüğümüz Alan adlarını inceleyerek zararlı olanlarını seçimlerimiz arasına katabiliriz.

İşlem sonucunda ise zararlı olarak seçtiğimiz tüm linkleri Disavow ederek Anti SEO bağlantılarından kurtulmak olacak! Fakat unutmamak gerekir ki Google bu işlemleri sadece URL üzerinde gösterir, bağlantı verilen kelimeler: Yalnızca yansıyan linklere tıklandığında ve analiz edildiğinde ortaya çıkar. Bu durumda Anti SEO’ları ayırt etmek için büyük bir çaba serf etmek gerekecektir.

Anti SEO Saldırılarını En Hızlı Yöntemlerle Bulmak

Web sitemize Anti SEO gelip gelmediğini sorgulamak için bir diğer seçenek ücretsiz araçlarla işe koyulabiliriz. Ücretsiz link analizi yapabilmeniz için Google arama motoruna Free Backlink Checker kelimelerini aratabilirsiniz. Bu kelimelerin dilimiz Türkçe tercümesi ise Ücretsiz Backlink Sorgula veya Tarat olarak bilinir. Genellikle çoğu Webmaster Link analizi yapmak için Ahrefs‘in sunduğu nimetlerden yararlanır.

Ki zaten örnekteki sorguyu yaptığınızda ilk sırada karşınıza Ahrefs platformu belirecektir. (Reklamlar hariç tutulmuştur)

Güzel ve şık bir görünümü olan Ahrefs üzerinden ilk adımı atmakla başlayabiliriz. Web sitemizin alan adını yazalım ve Google’da ki alan adımıza gelen bağlantıları inceleyelim. Anti SEO’yu bizzat lanse etmek için kendi web sitemiz üzerinden sorgu yapacağız. Sizlere bu sorgu sonrası Anti SEO ağlarından örnekler paylaşacağız.

Anti SEO Örnekleri

İlk bakışta eklenen kelime türlerini incelemeye alırsak, Ahrefs’in ücretsiz sürümünde karşımıza çıkan Backlink sorgulaması sonucunda verilen kelimelerin bir çoğunun saldırı amaçlı eklendiğini görebiliriz.

İlk Sıradaki bağlantı veren web sitesi haricindeki listenin tamamı Anti SEO örnekleridir. Anahtar kelimelerimize kıyasla alakası olmayan kelimelerden oluşan backlinkler, Anti SEO çalışmaları sonucunda alan adımıza yansımıştır. Elbette bu Zararlı SEO veya Yararlı SEO linklerine göz gezdirebileceğimiz yer sadece Ahrefs değildir. Aynı işlevi gören ve hatta bazen daha fazlasına yapabilen benzer bir çok platform bulunur.

Moz, Semrush, Majestic gibi platformlarda ilk bakış için ücretsiz Backlink sorguları yapmanızda yardımcı olabilir.

Karşımıza çıkan URL listelerini: Bağlantı Engelleme (Disavow) listemize dahil ederek ilk girişim için Anti SEO’ları Google URL engelleme aracıyla site bağlantılarımızdan diskalifiye edebiliriz. Bunun için Google güzel bir çalışma ağı sunuyor Webmaster üyelerine.

Web site sahipleri ‘Disavow Links‘ bağlantısına giderek URL engelleme (Disavow Domains) alanına erişebilir ve zararlı bağlantıları temizlemeye başlayabilir. Fakat unutmamak gerekir ki URL engelleme aracı tamamıyla profesyoneller için yapılmıştır, size yararlı bir bağlantıyı Alan adınızdan Engellemek, sıralama kaybı yaşamanıza yol açabilir. Engellenen URL’ler özenle ve titizlikle hazırlanmalıdır.

Profesyonelliğe Adım Adım; Anti SEO Bağlantılarını Engellemek

Anti SEO’nun kavramını tam olarak izah ettik ve sizlerde yapılan zararlı bağlantıları kavradıysanız geçelim profesyonel kısma.

Sitemiz eklenen Anti SEO saldırılarının tamamını nasıl bulabiliriz?

Bu konuma geldiysek eğer ki para harcamaktan ve gerekli işlemlere yatırım yapmaktan çekinmemeliyiz. Web sitemizi ayakta tutacak işlemler için maddiyatı bir kenara bırakıp hatasız ve titiz bir şekilde çalışmalarımızı yürütmeliyiz. İlk olarak bizim de sıkça tercih ettiğimiz Backlink sorgulamaktan daha fazlasını sunan Ahrefs’in tüm kaynaklarına erişebilmek.

Ahrefs’in sunduğu bir çok özniteliği anlatmayacağız konumuz olan Negatif bağlantılarını deşifre etmekten bahsedeceğiz. Yoksa Ahrefs’in üyelerine sunduğu tonlarca nitelik var ve hepsi web sitelerimizi analiz etmek için altın değerinde eylemler.

Ahrefs Premium

Anti SEO analizi yapmak için ücretsiz backlink sorgulaması yapan araçlardan daha fazlasına ihtiyacımız olacak. Bunun sebebi ise eğer web siteniz birden fazla Anti URL alıyorsa tercih edilmesi gereken önemli noktalar olacak. Bağlantı verilen Tüm Alan adlarını görmemiz gerekir ki içlerinde Yararlı olanı veya yararsız olanı ayırt edip temizliğimizi ona göre şekillendirelim.

Bunun içinse en iyi seçenek Ahrefs’in ücretli sürümüdür. İlk hafta 7$ ile erişim sağlanabilen Ahrefs’in gelişmiş web sitesi sorgulama dizini, bir sonraki haftalarda ise 179$ olarak hesaplanır. Tüm backlinkleri en ince ayrıntısına kadar analiz edebileceğiniz Ahrefs’de türlü yöntemlerle linklerinizi yönetebilir ve gelişmiş bağlantı dizaynı ile zararlı olan bağlantılara kolay yoldan erişebilirsiniz.

Ahrefs Backlink Analizi

En İnce Ayrıntılar

Web sitenize gelen tüm bağlantıları listeleyen Ahrefs, İnternetteki itibarınız için en değerli kaynaklardan biridir. Kolay kullanımı ile bağlantı verilen alan adlarının derecelerini, hangi kelimelerden backlink verildiğini ve hangi tarihte ilk gösterimin gerçekleştiğini premium kullanıcılarına sunar. Alan adlarının detaylarına tıklandığında açık kaynak şeklinde verilen backlink anahtar kelimesini de üyelerine gösterir.

Negatif SEO saldırılarını deşifre etmek için en iyi seçeneklerden birisi olan Ahrefs’i kullanarak sizlerde tüm zararlı bağlantıları gözlemleyebilir ve kanaat getirdikten sonra bağlantı engelleme listenize belirli URL‘leri dahil edebilirsiniz!

Anti SEO saldırılarından korunmak için en kolay ve etkili yöntem olan Ahrefs’in altın değerindeki araçları tüm Webmaster üyeleri için hizmete açık! Google Konsolunun yanı sıra anahtar kelimeleriyle birlikte alan isimlerini görün, gereksiz bulduğunuz alan adlarını tek tıkla web site bağlantılarınızdan dışarı çıkarın! Hemen kayıt olabilir ve web adresinize gelen zararlı bağlantılardan kısa sürede kurtulabilirsiniz.