Instagram Hesabım Spam Altında! Ne Yapmalıyım?
Instagram Hesabım Spam Altında! Ne Yapmalıyım?

Instagram Hesabım Spam Altında! Ne Yapmalıyım?

Instagram hesabınız şikayet alıyorsa ve spam yediğinizin farkındaysanız neler yapmanız gerekir, Şikayetlerden korunmak için hangi adımları izlemelisiniz ve Spam kontrolüne takılıp hesabınızın kapanmaması için hangi tedbirleri almalısınız? ile ilgili başlığımızda hesabınızı sahte spamlardan korumak için püf noktaları öğreneceksiniz. Sizler için en güncel konuları ele alıp, paylaşımlarımızı tamamıyla yarar sağlaması için oluşturuyoruz.

İnstagram Spam

Instagram hesaplarına diğer Instagram kullanıcıları tarafından atılan şikayet bildirgeleri, 48 saat içerisinde değerlenir ve topluluğun kararına göre hesaplanarak, koşulları yerine getirinceye kadar hesaplar askıya kaldırılır.

Hiç bir ihlal durumu yapmasanız bile sahte şikayet ve spamlar doğrultusunda hesaplarınız kapanabilir.

Şikayet Türleri ikiye ayrılır.

  • Birincisi ‘Spam’ şikayet kademesidir.
  • Diğer ise uygunsuz hesap ve paylaşımlar için yapılan şikayetlerdir.

Bir hesap şikayet edilmek için ‘Spam‘ butonuna tıklanırsa: İnstagram ekibi ‘Bunu bize bildirdiğim için teşekkürler. Görüşlerin topluluğumu güvende tutmamıza yardımcı olmaktadır.‘ tarzında bir geri dönüş yapar.

Uygunsuz‘ hesaplar için şikayet formu açılırsa eğer, bu sefer ise iki farlı yönerge karşınıza çıkar.

  • Bunlardan birincisi ‘Gönderiyi, mesajı veya yorumu şikayet et
  • İkincisi ise ‘Hesabı şikayet et‘ seçeneğidir.

Bir gönderiden rahatsız olduysanız, ilk seçeneğe tıklayabilir ve İnstagram’ın karşınıza çıkaracak formunu kullanarak o hesabın paylaştığı gönderi linkini bildirebilirsiniz.

Direkt olarak o hesaptan şikayetçi olursanız ise Instagram’ın sunacağı 3 farklı adım vardır.

  • Instagram’da olmaması gereken içerikler paylaşıyor.
  • Bir başkasını taklit ediyor
  • 13 yaşından küçük olabilir.

Hesap şikayetleri 3 farklı form ile yapılmaktadır. Hepsi birbirinden geçerli sebepler ile kullanıcının şikayeti Instagram topluluğuna ulaşır.

Kontroller ve incelemeler sonucunda verdiğiniz şikayet kararına Instagram ekibi titiz bir çalışma yürütür ve inceleme bitişinde kararını sizlerle paylaşır. Bildirimlerinize gelecek şikayet kararları, şikayet ettiğiniz veya bir diğer adıyla spam olarak bildirdiğiniz hesabın kapanıp kapanmayacağını kasten sizinle paylaşır.

Instagram’da Spam Yediğimizi Nasıl Anlarız?

Instagram’da spam yediğinizi anlayabileceğiniz onlarca belirti karşınıza çıkar. Bunlardan birinci gönderileri beğenmekle alakalı adımdır. Hesabınız şikayet altındaysa takip ettiğiniz kişilerin gönderilerini beğenirken karşınıza hata çıkabilir.

İkincisi ise insanları takip etmek isterken karşınıza çıkan uyarılardır. Hesabınız Spam altındaysa, Instagram sizleri duraksatır ve başka insanları takip etmeniz belirli bir süre boyunca engellenir.

Üçüncü ve en yoğunu ise Direkt olarak ‘Spam‘ şikayetleri aldığınız zaman karşınıza çıkan profil resminin kaybolmasıdır. Yoğun bir şekilde Spam şikayeti atılıyorsa hesabınıza, İnstagram belirtileri ile spam yediğinizi kolaylıkla anlayabilirsiniz. Hesabınızın profil resmi kaybolur ve profil fotoğrafınızın olması gerektiği alanda Siyah bir resim belirir.

Instagram Şikayetlerden Nasıl Korunur?

Instagram profilinize yukarıdaki adımlardan her hangi birisi uygulanıyorsa ve şikayet altında olduğunuzdan eminseniz yapmanız gereken bir kaç adım olacaktır. Bunlardan birincisi gönderi beğenme, yorum yapma veya insanları takip et me özgürlüğünün kısıtlanması üzerine almanız gereken yorumlardır.

Eğer ki profiliniz şikayet altındaysa ‘Hesabım şikayet alıyor, yorumlarınıza ihtiyacım var‘ tarzında bir gönderi atabilir ve insanlardan yorum atmalarını isteyeblirsiniz. Şikayetlerin en kola yoldan çözümşenmesi için minimum 1.000 adet yorum hesaplarınızı rahatlatır ve sahte spamlardan sizleri arındırır.

Sonuncu aşama ise hesabınızın profil resmi kalktıysa ve yerine boş bir ekran veya siyah bir resim yer aldıysa bunun için ise kullanıcı adınızın değiştirilmesini öneririz.

Hesabınızın kullanıcı ismi üzerine atılan şikayetler, Topluluk tarafından onaylanmadan veya karara net bir cevap gelmeden hesabınızın ismini ismini değiştirmeli ve şikayeti başka bir kullanıcı adına yönlendirmelisiniz.

Püf Nokta

Hesabınızın sıklıkla şikayet alıyor ve erişim engeli, keşfet engeli veya profil resminden otomatik değişimler seziyorsanız sık sık kullanıcı adınızı değiştirmenizi öneririz. Hem hesabınıza gelen uyarıları siler hem de sıklıkla gelen şikayetleri başka bir kullanıcı adına sürükler.

Hesabınızı ayakta tutmanın ve kapatılmaması için çaba sarf etmenin en basit yolu bir kaç saat arayla kullanıcı isminizi değiştirmek olmalıdır. Bu sayede şikayetler bir önceki kullanıcı adınızda kalır ve yeni bir isme şikayet gelinceye kadar hesabınızın kapanma oranı %75 oranda azalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.