Instagram’da Daha Fazla Gönderi Etkileşimi Nasıl Sağlanır ?
Instagram’da Daha Fazla Gönderi Etkileşimi Nasıl Sağlanır ?

Instagram’da Daha Fazla Gönderi Etkileşimi Nasıl Sağlanır ?

Gerek Instagram takipçileri kazanmak ve profilinizi organik olarak büyütmek için düşünmeniz gereken tek şey yüksek gönderi etkileşimleridir. Mevcut kitleniz tarafından gönderilerinize olan ilgi ne oranda yüksekse yeni takipçiler elde etme şansınızda bir o kadar yüksektir.

Gönderilerinize olan katılımı artırmak için stratejik olarak ilerlemeniz önemlidir. Gelişi güzel gönderi paylaşımı yerine daha seçici olmanız ve analiz yapmanız önemlidir. İsterseniz gönderi etkileşimini artırmak için basit olarak neler yapabileceğimize bakalım.

#1 Öncelikle Kitlenizi Tanıyın

İlk olarak hedef kitlenizi tanımlandırın, basit olarak kısa süreli ya da kalıcı olarak bu tamamen size kalmış sizi takip eden 50 takipçinizi geri takip edin. Çok kısa süre içerisinde keşfet sayfanız takipçilerinize göre şekillenecektir ya da onların işlem hareketlerini takip ederek beğendikleri gönderilere doğrudan ulaşabilirsiniz. Bu şekilde kitlenizin doğrudan neye ilgi duyduğunu tespit edebilir ve yayınlarınızı o konu üzerine kurgulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Birinin Instagram’da Sizi Engellediğini Nasıl Anlarsınız?

Instagram’da Daha Fazla Gönderi Etkileşimi Nasıl Sağlanır ?

Zamanlama Önemlidir

İçeriğinizin daha fazla kişiye ulaşması gönderi paylaşım zamanıyla doğrudan alakalıdır. Paylaşım sonrası erişim/etkileşim oranı ne kadar yüksek olursa gönderinin yayılma hızı aynı oranda devam eder. Yani erişim kısıtlı olursa gönderinin popülerliği yarı yolda kalabilir. O yüzden basit bir analizle kitlenizin aktif olduğu zaman dilimlerini tespit edebilirsiniz. Profesyonel profile sahip kullanıcılar daha önceki gönderilerini analiz edebilir, önceki gönderilerinizden esinlenerek takipçilerinizin aktif olduğu zaman aralığında paylaşımlarınıza devam edebilirsiniz.

Gönderilerinizde Tutarlı Olun

Mevcut kitlenizi korumak ve düzenli etkileşim elde etmek için belirli bir odakta ilerlemeye özen gösterin. Konu çeşitliliğiniz artabilir ama mutlaka mevcut kitlenin yaş ve cinsiyet oranına göre paylaşımlar yapmaya özen gösterin. Tek taraflı siyasi bir paylaşım ya da mizah seviyesi düşük küçük düşürücü bir paylaşım kitlenin kaybolmasına ve gönderinin etkileşim oranının alt seviyelerde kalmasına neden olabilir.

Takipçilerinizin Profilinizde Etkileşim Kurmasını Sağlayın

Gönderi açıklamasında soracağınız basit bir soru, mevcut gönderi yorum ortalamanızı çok ciddi derecede yukarılara çıkarabilir. Yine hikaye gönderilerinizde yayınlayacağınız basit bir anket takipçilerinizle etkileşime girmek için yeterlidir.

İlginizi Çekebilir; Instagram Hesap Dondurma İşlemleri

Etiketleme Özelliğini Kullanın

İçeriklerinizle ilgili kullanıcıları etiketleyebilirsiniz, bu şekilde onlarda mevcut gönderiye sizi etiketleyebilir. Yine coğrafi etiketleme özelliğini kullanmayı asla unutmayın, özellikle gezi bölgeleriyle ilgili içerik paylaşımı yapıyor ya da hizmet verdiğiniz bölgeyle alakalı bir paylaşım yapıyorsanız yeni kitlelere ulaşmak ve etkileşim almak için gönderilerinize konum ekleyebilirsiniz.

Yaratıcı Olun

Instagram’ın tüm özelliklerini sonuna kadar kullanmaya çalışın. Instagram videoları, yeni filtreler ve hikaye gönderileri kullanıcıların profillerle daha fazla etkileşim kurdukları alanlardır. Yine net, yaratıcı ve tutarlı içerik marka bilinirliğinizi yukarı taşıyacaktır. Yeni şeyler denemeyi de es geçmeyin.

Buraya da göz atmalısınız: Instagram’da Çekiliş Nasıl Yapılır?

2 yorum

  1. Gerçekten instagram hakkında kaliteli ve güzel bir yazı baya bilgi edindim teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir