ABD Senatörleri TikTok’a Dava Açılmasını İstiyor

TikTok 2018 yılında ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada çığır açtı, popülarite patlaması yaşadı. 2018 yılında Türkiye’de ve dünya genelinde en çok indirilen uygulama ünvanını aldı. Bunun arkasında yatan en güçlü sebep, TikTok’un reklama olağanüstü para harcaması. TikTok daha önceleri Musical.ly ismiyle tanınıyordu, o zaman da kitlesi vardı fakat bu kadar fazla değildi. TikTok birçok sosyal platform tarafından eleştirilere maruz kaldı, bunların hepsi yine TikTok’a yaradı. Nitekim reklamın iyisi kötüsü olmuyor.

TikTok’un Soruşturulmasını İstediler

Senatör Chuck Schumer ve Tom Cotton Ulusal Terörle Mücadele Merkezi Direktörü Joseph Maguire’e mektup yollayarak TikTok’un soruşturulmasını talep ettiler. Mektupta TikTok’un ABD’de 120 milyon kullanıcısının olduğu, bunun ciddi bir istihbarat tehditi olduğu belirtildi. Ayrıca TikTok’un yabancı güçlerin etkisinde kalıp ABD’ye karşı olumsuz hareketlerde bulunabileceği söylendi. Mektuba dahil olmasa bile Senatör Marco Rubio, hükümet yetkililerinden “Çin hükümetinin TikTok’u siyasi sansür için kullandığı yönündeki iddiaları”tekrar  gözden geçirmesini istedi. Buna gerekçe olarakta Hong Kong’taki bitmek bilmeyen eylemleri TikTok’un hiç konu edinmemesini gösterdi.

İlginizi Çekebilir : Takipçi Satın Al Tiktok

TikTok Kapanır Mı?

Senatörlerden gelen bu taleplerin değerlendirilmeye alınıp alınmayacağı bile daha belli değil. Muhtemelen yetkililer tarafından değerlendirmeye alınacak ve gereken incelemeler yapılacaktır. Bu iddiaların altında yatan gerçek sebep, Çin ve Amerika arasındaki ekonomik savaş. ABD’li bazı kesimler Çin’e ağır ambargolar uygulanmasını, telefon uygulamalarının bile yasaklanmasını istiyorlar. Fakat bu teknoloji çağında Çin’i yok saymak, teknolojiden vazgeçmek demektir. Bu sebeple TikTok’un ABD’de yasaklanması ihtimali çok uzak görünüyor. Ancak gözdağı vermek ve tabiri caizse gıcıklık yapmak amacıyla bu konu çeşitli periyotlarla gündeme getirilir, sıcak tutulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir