A Twitter logo is seen on a computer screen on November 20, 2017. (Photo by Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Twitter kullanıcı tabanı, yanlış bilgilendirme baskısının ortasında büyüyor

Twitter, dördüncü çeyrekte daha fazla kullanıcı sayısına ulaştı ancak, sonunda eski Başkan Donald Trump’ın kalıcı olarak yasaklanmasına neden olan yanlış seçim bilgilerine yönelik baskıyı da yoğunlaştırmış oldu.

Twitter CEO’su Jack Dorsey Salı günü analistlerle yapmış olduğu görüşmede, “Biz, herhangi bir konudan ya da herhangi bir hesaptan çok daha büyük bir platformuz” dedi. Twitter’ın izleyicilerinin yaklaşık% 80’inin ABD dışında bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Sosyal medya sitesi, para kazandıran günlük aktif kullanıcıların 31 Aralık’ta sona eren son çeyrekte, bir önceki yılın aynı dönemindeki 152 milyondan % 27 artışla 192 milyona yükseldiğini söyledi. Metrik, siteye günde en az bir kez giriş yapan ve reklam gösterilen kişileri ifade eder. Kullanıcı sayıları, analistlerin beklediği 196,5 milyon günlük aktif kullanıcıdan biraz daha düşüktü.

Twitter, kullanıcı sayısındaki büyümeyi, insanların sitedeki konularını ve ilgi alanlarını takip etmelerini kolaylaştıran ürün iyileştirmelerine bağladı. Ayrıca şirket COVID-19 ve ABD seçimleriyle ilgili haberlerden de yararlandı.

Kullanıcılardaki artış, analistlerin 1,2 milyar dolarlık tahminlerini geride bırakarak, parasının çoğunu reklam satışlarından %28 artışla 1,29 milyar dolara çıkaran Twitter’daki geliri gösterdi. Şirket, tahmin edilen hisse başına 16 senti geçerek hisse başına 27 sent kazandı. Bazı harcamalar hariç tutulduğu zaman, Twitter hisse başına 31 sent beklentisini aşarak hisse başına 38 sent kazanmış oldu.

Sonuçlar Trump’ın dayattığı seçmen dolandırıcılığı iddiaları da dahil olmak üzere yanlış bilgilerin yayılmasıyla mücadele çabalarını da arttırmış oldu. Şirketin eylemleri muhafazakar kullanıcıları çileden çıkardı, bazıları Parler ve Gab gibi hangi içeriğin gönderilebileceği konusunda daha az kurala sahip olan başka sitelere yöneldi.

Dördüncü çeyrek, Twitter, ABD Kongre Binası’ndaki ölümcül ayaklanmanın ardından Ocak ayı başlarında Trump’ı platformdan kalıcı olarak yasaklayan eşi görülmemiş bir adım atmadan önce sona erdi. Twitter, Trump’ın tweetlerinin şiddeti yüceltmeye karşı kurallarını ihlal ettiğini ifade etti.

Dorsey, şirketin kullanıcılara içeriği kendileri veya gruplar halinde denetlemek için bir yol sunmaya çalıştığını söyledi. Twitter, kullanıcıların yanıltıcı tweetleri tanımlamasına ve bağlam sağlayan notlar eklemesine imkan tanıyan Birdwatch adlı yeni bir topluluk forumunu test etmeye başladı.

Şirketin, tweet planlamak ve birden fazla hesabı yönetmek için TweetDeck panosu gibi bazı hizmetler için bir abonelik ücreti talep etme olasılığı da dahil olmak üzere gelir elde etmenin yeni yollarını aradığı bildiriliyor. Bloomberg Pazartesi günü, Twitter’ın özel içerik veya reklamsız yayınlar için ücret talep ettiğini bildirdi.

Twitter, kullanıcıların 24 saat içinde kaybolan metinler, fotoğraflar ve videolar göndermesine imkan tanıyan filo isimli bir özelliği de test ettiği belirtiliyor. Ayrıca, bir sohbet uygulaması olan Clubhouse’daki odalara benzer konseptte olan Spaces adlı sesli sohbet odaları ile deneyler yapıyor.

Dorsey, filolar için erken sonuçların “iyi göründüğünü” ve Spaces’ın “gerçekten zorlayıcı bir alan” olduğunu ancak bu özellikler için herhangi bir kullanıcı numarasını paylaşmadığını belirtti.

İlginizi Çekebilir : Twitter Türk Takipçi

Spaces’a atıfta bulunarak, “Anlık ve potansiyel olarak geçici topluluklar hakkında kamuya açık sohbetlerde nasıl düşündüğümüze yönelik yeni bir model sunacak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.