Başarılı YouTuber Olmanın 11 Püf Noktası

BAŞARILI YOUTUBER OLMANIN 11 PÜF NOKTASI

YouTube; hem ülkemiz hem dünya tarafından en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisidir. Gün içinde içerisine yüklenen milyarlarca video sayesinde dünyanın en çok tıklanan ikinci sitesi haline gelen YouTube, günümüzde çoğu kişinin de para kazanmasına fayda sağlamaktadır. Fenomenler YouTube’a video yükleyerek yüksek izlenmeler kazanıyor ve bu sayede maddi gelir de elde edebiliyorlar. Peki YouTube’da nasıl başarılı olunur ve başarılı YouTuber olmanın püf noktaları nelerdir?

1. Düzenli Olun: Eğer YouTube’a video yükleyemeye karar verdiyseniz bunu düzenli şekilde devam ettirmeniz gerekiyor. YouTube’a sık sık video yüklemeli ve bunu da düzenli şekilde yapmalısınız. Örneğin bugün videonuzu saat 4’te yüklediyseniz. Diğer günler de aynı şekilde uygulamalısınız. Bu sayede takipçileriniz sizi o saatte ekran başında bekleyecektir.

2. YouTube Bir Algoritmadır: YouTube’un gerçek kişiler tarafından değil, tamamen yapay zeka tarafından yönetildiğini unutmayın. Videunuzu yüklediğiniz saatten, videonuzun uzunluğuna kadar bir çok farklı faktör; kanalınızın yükselmesi veya alçalması için çok önemlidir. Bunu da hesaba katarak en uygun videoları üretmelisiniz.

3. Kategorinizi Belirleyin: Mini böcek belgeselleri yayınlayan ve doğayı seven bir kişi  misiniz yoksa, yoga yapmaktan çok hoşlanan bir kişi misiniz? Kanal konseptinizi en iyi şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Gerçek hayatta en çok ne ile ilgileniyorsanız ve ne yapmaktan hoşlanıyorsanız o konu üzerinden ilerlemeniz çok sağlıklı olacaktır.

 • Oyun Trendleri
 • Müzik Trendleri
 • Film Trendleri
 • Haber Trendleri

4. Sağlam Ekipman, Sağlam Video: Videolarınızı dışarıda mı çekeceksiniz yoksa bilgisayar başında mı? Eğer sosyal çevrede videolar çekmek istiyorsanız en az 1080p çekim yapan kaliteli bir kameraya ihtiyacınız olabilir. Bilgisayar başında video çekmek isteyenler ise yine güçlü bir bilgisayar dizerek güzel videolar çekmelidir. Videolarınızın kasmaması, kaliteli ve özgün olması çok önemlidir.

5. Çektiğiniz Videolar Zaten Var: Eğer aklınızda çok yeni bir fikir yoksa ve YouTube’a giriş yaptıysanız unutmayın ki; sizin çektiğiniz video türleri zaten önceden başkaları tarafından mutlaka çekilmiştir. Sizin yeni bir Youtuber olmanız burada sizi eksiye düşürebilir. Fakat siz o videoları inceleyerek videonun eksiklerini kendi videonuzda giderebilirsiniz. Ayrıca videolarınızda doğal ve samimi davranarak izleyicilere de kendinizi sevdirebilirsiniz.

6. Özgün, Samimi, Doğal Olun: Videolarınızı izleyen kişileri müşteri olarak değil de arkadaş olarak görün. Video içerisinde yapacağınız hoş ve komik şakalar, sizi izleyenleri daha çok kendisine çekecektir. Videolarınızda komik olduğunuz sürece zaten izleyicileriniz size abone olmaya başlayacaktır.

İzmir Escort
 • Akıcı Konuşun
 • Özgüveninizi Düşürmeyin
 • Takipçilerinizi Kırmayın

7. İstatistikleri Takip Edin: Yüklediğiniz videoların detaylı istatistiklerini takip etmek için YouTube Studio uygulamasını takip edebilirsiniz. Bu site üzerinden yüklediğiniz videolarla ilgili en detaylı analizleri istediğiniz tarihler aralığında kontrol edebilirsiniz. Özellikle son yüklediğiniz videoları birbiriyle karşılaştırarak insanların neleri sevip sevmediğini çok kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

8. Rakipleri Süzgeçten Geçirin: Sadece kendinizi değil aynı kategori içerisinde bulunan rakiplerinizi de kontrol etmelisiniz. Daha doğrusu rakiplerinizi takip ederek, onların takipçilerinin neden onu izlediğini anlamaya çalışın. Rakiplerinizde bulunan artı özellikleri kendinizde toplayarak bir “süper youtuber”a dönüşebilirsiniz.

9. Kanal Adınız ve Fotoğrafınız: Kanal adınız oldukça zekice ve akılda kalıcı olmalı. Sıradan ve günlük isim almaya kalkışsanız bile mutlaka önceden birileri o isimleri kapmıştır. Kanalınızı max 2-3 kelimede en iyi şekilde özetleyecek bir isim bulmalı ve fotoğrafınızı da buna uygun şekilde tasarlamalısınız. İnsanlar YouTube anasayfalarında kanal adınız ve fotoğrafınızı gördükleri zaman ilgi duymalı. Çoğu kişi tarafından en zor olarak görülen bu kısmı başarıyla geçmelisiniz.

10. Video Resimleriniz: Video resimleriniz burada en önemli faktörlerden birisidir. YouTube’da gezen biri sizin dakikalarca çektiğiniz videoda ne anlatmaya çalıştığını video resminden anlaması gerekiyor. Video içerisinde bulunan en heyecanlı karelerden birisini montajlayarak video resmi olarak yükleyebilirsiniz. Her ne kadar etik olmasa da “clickbait” olarak adlandırılan aldatmaca resimler de koyarak daha hızlı şekilde yükselebilirsiniz.

11. Diğer Platformlarda Da Bulunun: YouTube kanalınızla ilgili bir İnstagram veya Facebook sayfası da oluşturabilirsiniz. Sizi seven insanlar İnstagram’da paylaştığınız postlara göre videonuzu izlemeye gelebilir. Ayrıca YouTube’da paylaşmadığınız şeyleri yine başka uygulamalar da paylaşarak takipçilerinizin gözünde daha da yükselebilirsiniz.

 • Tiktok
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitch

12. YouTube İzlenme Satın Alın: Videolarınızı viral listelere yükseltmek için youtube izlenme satın al paketlerini edinebilir ve videolarınıza 24 saat dolmadan izlenim arttırabilirsin. Kanalına fayda sağlayacak video beğeni, abone satın al araçları youtuber kariyerini ileriye sürmen için yardımcın olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.