Youtube Videolarınızı Paylaşan Kişilere Telif Atma
Youtube Videolarınızı Paylaşan Kişilere Telif Atma

Youtube Videolarınızı Paylaşan Kişilere Telif Atma

Günde binlerce dakikada ise onlarca videonun yüklenmekte olduğu Youtube platforma çeşitli kanalların ve içerik üreticilerinin farklı videolarla izleyicileriyle buluştuğu bir dijital ortam olarak bilinmektedir. Bu adamı paylaşılan videolar çoğu zaman özgünlük ve kalite kapsamında değerlendirilerek Youtube tarafından analiz edilmektedir.

Bu noktada herhangi bir kullanıcı başka bir kullanıcının video içeriğinde kullandığı herhangi bir bilgi veya eklentiyi izinsiz olarak kullandığında fikir sahibinden telif yemeği de göze almış demektir. Bu noktada haksızlığa uğradığını düşünen kullanıcının telif atması için yapması gerekenler ise oldukça basit işlemlerdir;

Telif atma işlemi için Youtube’a mail veya şikayet konusu açarak işlem yapılabileceği gibi Youtube stüdyo üzerinden de 3 adımda telif atılan videonun kaldırılmasını sağlayabilirsiniz;

  • Masaüstü platformundan veya mobilden Youtube stüdyo sayfasına erişim
  • Sol üst kısımda yer alan menüden telif hakkı seçeneğini seçin
  • Bu sekmede yeni kaldırma isteği butonuna tıklayarak kaldırılmasını istediğiniz video tanımlayın

İlginizi Çekebilir: YouTube Abone Satın Al Ucuz

Telif Attıktan Sonra Ne Olur?

Bu noktada Youtube devreye girecek ve de çeşitli incelemelerden sonra gerçekten telif atılacak bir durumun olduğuna karar verildiği durumda doğrudan videolarını Youtube üzerinden kaldırılmasını veya elde edilen gelirlerin videonun asıl sahibine verilmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda kaldırılan videoların Youtube üzerinde ara atıldığı ekranda videonun gerçek sahibinin adı yazılacak ve de bu kişi tarafından telif atıldığına dair bilgilerin yer aldığı bir ekran ile dinleyiciler veya izleyiciler bilgilendirilecektir.

Youtube Videolarınızı Paylaşan Kişilere Telif Atma

İlginizi Çekebilir: YouTube Videoları Mini Oynatıcıda Nasıl Görüntülenir?

Aynı zamanda Youtube üzerinde herhangi bir ses dosyası veya görsel gibi size ait olduğunu kanıtlayabilecek siniz her türlü belge için dava açma yollara başvurabilirsiniz. Bu noktada Youtube tamamen haklı olan ve de o dosyanın asıl sahibinin tarafında duracak ve kazanması için gerekli kanıtları kamuoyu önünde sunarak destekçi olacaktır.

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.