Backlink Nedir? Backlink Nasıl Alınır?

Backlink, sitenizi Google aramalar kısmında üst sıralara çıkarmak için kullanacağınız, SEO uyumluluk şartlarından bir tanesidir. SEO meselesi iki başlık altında incelenmektedir. Site içi optimizasyonlar ve Site dışı optimizasyonlardır. Site içi SEO uyumunuz ne kadar kaliteli olursa olsun sitenizin hit kazanması ve doğal olarak da arama motorlarında üst sıralara çıkması, Site Dışı Optimizasyon yoluyla gerçekleşir.

Site Dışı Optimizasyonun temel dayanak noktası ise etkili Backlink kullanımıdır. Backlink kullanarak sitenizi, arama sonuçları kısmında en çok gösterilen siteler haline getirebilirsiniz. Backlink özelliğini kullanarak üst sıralarda yer almanın doğru olduğunu 2016 Yılında Google bize açıklamıştır. Backlink sayesinde daha çok görüntülenme alabilir ve tıklanma sayınızı katlayabilirsiniz.

Backlink, baktığınız zaman, bir siteye reklam vermek, almak anlamına gelebilmektedir. En önemli mesele ve en çok üzerinde durulması gereken konu ise baclinkin doğal olarak yapılması ve konu ve başlıklarla tam bir uyumluluk arz etmesi gerekmektedir.

SEO uyumluluğunun ne olduğu hakkında genel geçer bilgilere hakimseniz ve SEO konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu yazı tam size göre!

Peki nedir bu Backlink?

Backlink, web sayfalarımızda kullanmış olduğumuz bağlantılardır. Google, kendini sürekli değiştiren, geliştiren bir arama motorudur. Son yıllarda çıkarttığı yeni algoritma biçimleri sayesinde SEO uyumu hakkında daha geniş bilgilere sahibiz.

Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

Backlink çalışması, siteniz için yapabileceğiniz bazı adımlar sayesinde görüntülenme ve tıklanma sayılarının doğrusal bir düzlemde artmasına dayanan bir amaç için yapılır.

Sitenize backlink almak çeşitli yollardan yapılan bir SEO uyumluluk metotlarından bir tanesidir. Site Dışı Optimizasyon yardımıyla sitenizi geliştirebileceğiniz ve genişletebileceğiniz bir algoritmadır.

Sitenizin reklamını, ilgili olduğu konular arasında bir bağlantı yardımıyla popülerlik kazanmanız için verebileceksiniz. Google üzerinden anlattığımız fakat diğer arama motorlarından da hit kazanabildiğiniz bir durumdur.

Backlink çalışması yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususları sizin için derledim. Bazı adımlar;

 • Popüler ve Trafik akışının Fazla olduğu bir içerik bulun.

Web sitenize popüler içerikler yüklemek, hit sayınızı artırmak için birincil ve en önemli adımdır. Sonuçta daha önce aratılmamış bir konuda içerik oluşturmak sizi en yüksek sıralara sokabilir fakat ne kadar kullanışlı olur tartışılır. Bunun için gündemi ve popülaritesi yüksek konuları yakından takip etmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Gündemi takip ederek, toplumsal ihtiyaçlara hızlı bir şekilde yanıt verebilen, sosyal medya platformlarında aktif biriyseniz işiniz kolay.

Örnek verecek olursak; internet marketçiliği ve E-ticaret gibi güncel konularda içerik oluşturmak sizi amacınıza bir adım daha yaklaştıracak etkili bir başlık seçimi olur.

 • İçerikleriniz Her Daim Güncel ve Eksiksiz Olmalıdır.

Piyasa şartlarında ve günümüz teknolojik koşullarını ele alacak olursak, içerikleriniz daima güncel olması şarttır. Sonuçta hiçbir okuyucu karşısındaki bilginin eksik veya günümüzden geri kalmış bilgileri tüketmek istemez. Bu yüzden içerikleriniz taze ve tüketilebilir olmalıdır. SEO uyumuna dikkat etmelisiniz. İçeriğiniz ne kadar güncel ve kalite olursa olsun Google bunu anlayamadığı için, konu seçimi, alt başlıklar, anahtar kelimeler gibi konularda donanımlı bir içerik ortaya koymak zorundasınız.

İçeriklerinizin güncel tutulması aslında Google tarafından da sitenizin aktif ve ihtiyaçlara hızlı ve kesin çözümler ürettiğiniz şeklinde anlaşılmaktadır. Dolayısıyla da ilgili olduğunuz bir konuda ‘Evet, bu site güncelliğini koruyor. Ve yapılan aramalara en doğru hizmeti verebilir.’ Olarak algılıyor.

 • Doğru Sayfalarla İletişime Geçmek Önemli

Backlink paylaşımı yapan sitelerle iletişime geçerek benzer içerikler ürettiğinizi ve sitenize link vermeyi isteyip istemediğini sormalısınız. Bunun için ilgili sitenin iletişim kısmından irtibata geçebilirsiniz.

Ayrıca sosyal medya sektörü de artık backlink alabileceğiniz sınırsız genişlikte çalışıyor.

Anahtar kelimeler ve etiketler oluşturarak paylaşılmış bir gönderinin açıklamalar kısmında yer alan linkler aslında backlinktir. Bunun yanında Facebook, Twitter, İnstagram gibi sosyal mecraların da artık arama motoru şeklinde çalışabilecek kadar aktif kullanıldığına yakından şahitlik ediyoruz.

Özellikle değinmek istediğim ve daha sık kullanılan bağlantıları sayesinde en çok etkileşim alan video Backlink olarak kullanabileceğiniz Youtube gibi bir hazine var. Youtube’de video içerik üreticisi iseniz işiniz herkesten daha kolay denilse yanlış olmaz.

Backlink, Nasıl alınır? konusunda daha detaylı bilgi vermek daha doğru olacaktır.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink alma konusunda çeşitli seçenekler söz konusu olmakla birlikte gerçekte benzer yollarla Backlink alma işlemi gerçekleştirilebilir. İşte Backlink Alma Yolları;

Forum sitelerinden Backlink almak en çok tercih edilen Backlink alma yöntemlerinden biridir.

Forum sitelerinde başarılı backlinkler almak istiyorsanız, bir konuda gerçekten bilgi veren bir içeriğe köprü oluşturmalısınız. Sorulara verilmiş doğru ve güncel cevaplar size görüntülenme açısından Google veya diğer arama motorları tarafından algılanacak ve sitenize daha fazla hit oluşturmuş olacaksınız.

Form tanıtım yazıları sayesinde aktif ziyaretçileri çekebileceğiniz gibi uzun vadede yarar sağlayacaktır. Fakat ülkemizde ne kadar çok kullanılırsa kullansın, çoğu zaman hiçbir işe yaramamakta ve vakit kaybı olmaktan öteye gidememektedir. Form tanıtım yanlış yapılması sebebiyle spam yaratarak sitenize en büyük ihaneti fark etmeden yapıyorsunuz. Sitenizi hit alamayan, görüntülenme ve tıklanma sayısı az sitelerde köprü oluşturursanız hiçbir işe yaramadığı gibi alakasız başlıklar altında da keza aynı şekilde sitenize zarardan başka bir şey getirmeyecektir.

 1. Ücret Karşılığı Backlink Alma

Ücret karşılığı Backlink almak abartılmadan yapılmak zorundadır. Aksi halde Google otomatik olarak köprünüzün doğal olmayan bir bağlantı olduğunu anlayacak ve sizi arama motorlarında üst sıralara çıkarmak yerine tam tersi şekilde görüntülenme ve tıklanma sayılarınızı daha altlara çekerek sitenizi cezalandıracaktır.

Ücretli sitelerin avantajı, en alakalı olduğunuz ve tabii ki hit sayısı düzenli olarak artış gösteren sitelere yönlendirerek sitenizin arama motoru sıralamalarında yükselmesini sağlayan başarılı yöntemlerden bir tanesidir.

Ücretli olsun veya olmasın aldığınız backlinkin doğal görünmesi gerekmektedir. Doğal olmasa dahi doğal görünümü oluşturmak için, konuyla alakalı ve gerçekten ihtiyaçlara cevap veren bir Backlink almalısınız. Aksi takdirde siteniz için istemeyeceğiniz sonuçlar ortaya çıkacaktır.

 1. Yorum Yaparak Backlink Alma

Yorum yaparak Backlink alma konusunda asıl değinmek istediğim husus, yorum yaptığınız sitenin sizin sitenizle benzer içerikler üreten bir site olmasıdır ve popülaritesi yüksek ve kendini ispatlamış bir site ile çalışmak size avantaj kazandıracaktır.

Web sitenin arama motorlarında, organik arama sıralamalarının yüksek olması ek olarak bir avantaj sağlayacaktır. Yine aynı bağlamda arama sıralamaları çok gerilerde olan sitelerde yorum yapmak suretiyle bağlantı oluşturmak hiçbir işe yaramayacaktır.

Ayrıca yorum Backlink yapacağınız sitenin, sizinle aynı dilde içerik üretiyor olması gerekmektedir aksi halde Backlink hizmeti siteniz için hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

Yorum Backlink uygulaması size kısa sürede aktif katılım sağlasa bile uzun vadede gelecek vadetmeyen bir uygulamadır. Çok tavsiye edemeyeceğim bir türdür.

 1. Whois Backlink Alma

Whois Backlink alma işlemi aslında domain sorgulama hizmetlerinden gelen verilerle bağlantı oluşturma işlemidir. Google algoritmaları bunu tespit edebileceği için ölçülü olmakta yarar vardır. Alaka düzeyi yüksek, kaliteli linkler kullanarak yapılan Whois Backlink alma işlemi işinize yarayacağı gibi, kontrolsüz ve doğal olmayan yöntemlerle yapıldığı zaman yine aynı şekilde sitenize zarar verecek ve algoritmasını ve ilgili konularla oluşan alaka düzeyini dağıtabileceği için, yeterli miktardan fazla köprü kurulmasını tavsiye etmem.

Backlink Örnekleri

Backlink örnekleri kısmında sizlere Backlink türlerinden bahsedeceğim;

 • Metin (Text) Backlink: Kullandığınız metinlerin içerisinde yer alan anahtar kelimelere bağlantı eklemenizle sağlamış olduğunuz Backlink türüdür.

Tecrübelere ve genel kanıya göre, en çok başarılı olmuş köprü kurma işidir. Hem kısa hem de uzun vadede doğru kullanıldığı zaman ciddi bir fayda sağlamaktadır.

Alaka düzeyi yüksek metin bağlantıları kurulduğu durumlarda gözle görülür bir seviyede görüntülenme ve tıklanma sayılarında artış gözlenmektedir.

 • Görsel Ekleyerek Backlink yapmak: sitenize eklediğiniz görsellere bağlantı ekleyerek köprü oluşturabilirsiniz. Gayet etkili bir yöntemdir. Ülkemizde de yurtdışında olduğu gibi yaygın olarak kullanılan ve aktif olarak sitenize hit kazandıran örneklerin başında gelmektedir.

İlgili görsellerle desteklenmiş köprüler oluşturmak görsel zekayı çalıştırdığı gibi aynı zamanda ilgi çekici olarak hafızalarda kalacaktır.

Her şeyin hızla tüketildiği, her şeyden sıkılma süremizin epey düşük olduğu- araştırmalar böyle göstermiştir- bir dönemde ilgi çekici olmak sizi diğer arama motorları rakiplerinizden birkaç adım ileri taşıyacaktır.

 • Yan Çubuk (Sidebar) Backlink: Bu bağlantı oluşturma seçeneği ile sitelerde yan tarafta görünen benzer içeriklere sahip bir içeriğiniz olduğunu gösteren bir bağlantı türüdür. Yurtdışında her ne kadar aktif kullanılmaktaysa da ülkemizde de daha çok yeni kullanılmaya başlayan bağlantı kurmak için ideal örneklerden biridir.

Yan çubuk sayesinde, backlinkinizi yaptığınız sitede ilgili konularda araştırma ve/ veya içerik tüketimi yapan internet kullanıcıları için siteniz bulunmaz kaftan olacaktır.

 • Video yoluyla bağlantı oluşturmak: Video dünyası artık hepimizin cebinde bir kameralı akıllı telefon olmasından dolayı gelişimini tamamlamış en kullanışlı Backlink türüdür desek abartmış sayılmayız herhalde.

Video üretmek apayrı bir uzmanlık ve yetkinlik konusudur elbette. Video paylaşım platformundaki kişilerle irtibata geçerek konuyla alakalı içerikleriniz konusunda anlaşabilir ve doğal bir şekilde köprüler kurabilirsiniz.

Videoların açıklama kısmında yer alan ve alaka piramidine göre eklenmiş bağlantılar, her zaman için içerik tüketicisin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Videoların altında bağlantılar ekleyerek görüntülenme sayısını artırmak için yapabileceğiniz bir örnektir.

Google algoritması tarafından da desteklenen bu yöntem, ülkemizde de artık sık olarak kullanılmaya başlamıştır.

Backlink Kodu

 • Backlink Örneği
 • Backlink Link
 • Backlink HTML
 • Backlink Php
<a href=”https://takipbonus.com/” title=”instagram takipçi satın al” rel=”dofollow” target=”_blank”>instagram takipçi satın al</a>

Backlink Alınabilecek Siteler

Backlink sitenizin internet ağı içerisindeki sosyalleşmesi, arkadaş edinmesi şeklinde benzetmeler yapmak mümkündür. Sitenizin sosyalleşmesi ve daha çok insana erişmesi gibi önemli bir adımda Backlink almak isteyebilirsiniz ki haklısınız.

Backlink alınabilecek siteleri doğru seçmek en az o bağlantı kadar önemlidir. Çünkü sitenizi misafir davet etmesi için çağıran, sitenizi tanıtan sitelerin kendilerini ispatlamış ve Google algoritmik aramalar konusunda başarıları kesinleşmiş, mümkünse Google ile iş birliği içerisindeki sitelerden almalısınız.

Backlink Alınabilecek Siteleri sizin için derledik. Peki hangi sitelerden Backlink almalısınız?

scoop.it

Güçlü bir içerik motoru olarak çalışan scoop.it, ilgili kaynakları tarayarak küresel çapta siteniz ve içeriğinizle alakalı Backlink Alınabilecek siteler içerisinde, kaliteli bir hizmet alabileceğiniz güvenilir ve kaliteli bir sitedir.

linkedin.com

Sadece profesyonel kurum veya işletme, e-ticaret sitelerine değil, aynı zamanda kişisel bloğunuza da Backlink ekleyebileceğiniz ve bunu yaparken de doğal link eklemenin avantajlarını uzun vadede alacaksınız. Linkedin, oldukça popüler bir iş sağlama sitesidir.

wordpress.com

Google algoritmalarında kendisinden sıkça bahsettiren WordPress, kullanıcılarına sağladığı Backlink eklemek hizmeti sayesinde kaliteli ve doğal linkler ekleyebilirsiniz. WordPress içerisinde Backlink dağıtımı yapan yazılımlar kullanarak, en doğru backlinkleri sitenize ekleyebilirsiniz.

Google tarafından desteklenen bir site olan WordPress, dünya üzerinde ciddi sayılara ulaşmış kullanıcı sayısıyla link ekleme işinin de başını çeken bir sitedir.

Backlink eklemek isteyenlerin gönül rahatlığıyla WordPress kullanarak köprü oluşturmalarında fayda vardır.

Youtube

En güncel olarak link ekleme yaparak sitenizde hit kazanmanıza yarayacak bağlantıları video backlinkler kullanabileceğiniz platform YouTube’dir. YouTube Google tarafından desteklenen, arama motorlarında üst sıralara çıkmanıza yardımcı olacak platformlardan biridir.

Google algoritmasıyla desteklenen ve site içi optimizasyonu sağlanmış backlinkler ziyaretçi çekme konusunda etkili bir çözümdür.

Youtube videolarının altında bulunan açıklama kısmına link ekleyerek köprü oluşturabilirsiniz.

Dünya üzerinde en çok kullanılan ve son dönemlerde yaygın kullanımı sebebiyle video backlink piyasasının zirvesine oturmuş bir sitedir. Aktif olarak kullanabilecek durumda olanlar ve video içerik üreticileri için birebir yöntemdir.

İnstagram

Sosyal medyayı aktif olarak kullanan sitelerin, arama motorlarının gözde siteleri olduğu artık bir sır olmaktan çıkmış durumdadır. Dünya genelinde milyarlara ulaşmış sosyal medya kullanımı sebebiyle, tüketmeye ve tüketmekle bitmeye dayanan içerik oluşturma biçimleri benimsenmiştir.

Milyonlarca kullanıcısıyla hayat akışımız içerisinde yaşam aktifimiz arasında yer alan İnstagram, backlink konusunda da hiç şüphesiz başvurulması gereken birincil kaynaklardandır.

İnstagram profil kısmında vereceğiniz kaliteli bir bağlantı ile ziyaretçi çekebilecek arama motorlarında üst sıralarda yer alan siteye sahip olmanız artık zor değil.

Ayrıca belirtmek gerekirse, hikaye ve post kısımlarında açıklama olarak verilebilecek linkler sayesinde kısa ve uzun vadede olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

disqus.com

Web sitenizle uyumlu olarak çalışabilen, site içi bazı güvenlik duvarları sayesinde sıkıtntısız kullanabileceğiniz bir yorum sitesidir. Yorumlarla bağlantı eklemek sadece site üyelerine yapılabildiği için spam riskini ortadan kaldırıyor diyebiliriz.

Kısa Özet ve Genel Tavsiyeler: Backlink Çalışması için ihtiyacınız olan şeylerin tekrar üzerinden geçelim;

Öncelikli olarak alaka düzeyi yüksek yazılar, metinler, makaleler, videolar, görseller, dosyalar üzerinde link oluşturun. Alaka düzeyi düşük bağlantılar oluşturmanız sitenizin Google algoritmasıyla oynayabileceği için kesinlikle tavsiye edilmez.

En önemli detaylardan bir tanesi de sitenize hit kazandırmak şöyle dursun, üstüne üstlük sizden götüren sitelerle, sosyal medya platformlarıyla veya sitenizle konu bakımından benzerlik göstermeyen sitelerle bağlantı oluşturmayın.

Metin, video, görsel, yorum gibi yukarıda bahsettiğimiz backlinkleri kullanırken bu işin en doğal şekilde geliştiğini göstermeniz gerekmektedir. Bu da kontrolsüz link eklemesi yapmak gibi hatalardan uzak durmanızla mümkün olacaktır.

WordPress sitesi kullanıcısı iseniz, WordPress üzerinden eklenti ve yardım seçeneklerini kullanarak en yerinde köprüler oluşturabilirsiniz.

Kişisel tecrübe ve dayanak oluşturabilecek bilgiler ışığında sosyal medya üzerinden yorum, metin veya Sidebar seçeneklerini tercih etmeniz durumunda doğrusal bir artışın istatistiklerinize yansıyacağından şüphe duymamanızı öneririm.

Sosyal medya platformlarının haricinde Youtube diye bir geçek var. Google tarafından en çok destek gören platformdur. Tavsiye edilir.

Backlink alma konusunda ve Backlink Çalışması konusunda söylenebilecek en doğru bilgi, SEO ve Backlink konularının bir günde olup biten meseleler olmadığıdır.

Kısa vadede etkili sonuçlar beklemek can sıkıcı olabilir. Fakat doğru kurulmuş bağlantılar sayesinde hiç ummadığınız şekilde sitenizde ani patlamalar yaşayabilirsiniz. Bunun en doğru biçimi, ihtiyaçlara zamanında cevap vermek ve her zaman bilgileri güncel tutabilmektir.

GÜNCEL VE BİLGİ VERİCİ NİTELİKTE olmak birincil şartlardandır.

Artık backlink oluşturma konusunda sıkı bir bilgiye sahipsiniz. Sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkarmak için ihtiyacınız olan bilgileri kullanarak, görüntülenme ve hit sayınızdaki ciddi değişimi göreceksiniz.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir