Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır?

Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır?

İnstagram, algoritmasına aykırı hareket eden hesapları ayıklamak için kullanıcılarının fikirlerine ihtiyaç duyar. Koşulları karşılamayan ve İnstagram topluluğuna aykırı hareket eden sosyal medya kullanıcıları, Şikayet forumları dahilinde bildirilerek daha olumlu bir sosyal ortam için dayanışma meydana gelir. İnstagram’da olmaması gerektiğini düşündüğünüz hesapları, belirli formlar dahilinde bildirebilmek ve hesapların kaldırılmasına veya askıya alınmasına yardımcı olmak mümkündür.

Bu konuda kendinizi ifade edebileceğiniz onlarca seçenekten şikayet formları bulunur. Koşulları yerine getirmeyen hesapları detaylı açıklamalarla paylaşabilir, şikayet dilekçelerinizi formlar dahilinde yollayabilirsiniz. Tüm şikayet istekleri, genel olarak 24 saat ile 48 saat arasında cevaba kavuşur ve sonucunda şikayette bulunan kişiye alınan karar paylaşılır.

İlginizi Çekebilir: Kapanan İnstagram Hesabını Açma

Hangi Koşullarda Instagram Hesapları Kapatılabilir?

İnstagram kullanıcıları barındırdığı gizlilik sözleşmesinde bir çok ayrıntıyı paylaşsa da halen insanlar İnstagram’da neyin yasaklı neyin yararlı olduğunu kavramamış durumda. Bir çok durumda instagram sizleri engelleyebilir, her uygulamada olduğu gibi İnstagram’ın da kendisine ait bir kural duvarı mevcut ve bu kurallara uymayan kullanıcılar bildirildiği takdirde güvenli bir instagram için hesapları uzaklaştırılabilir.

Taciz ve Zorbalık

Tüm sosyal mecralarda yer alan ve İnstagram’ın da titizlikle sürdürdüğü bir çalışma zinciri haline gelen Taciz veya Zorbalık , daha güvenli bir ortam amacıyla daima güncel tutulur ve her ikisinden birisini uygulayan bir kimsenin İnstagram’da yer alma hakkı yoktur! Taciz gören bir kişiyi İnstagram’a bildirmek, tacizcinin hesabına erişememesi ve İnsagram topluluğundan uzaklaştırılması için en uygun adımdır. Aynı durum başka bir profile Zorbalık yapan insanlar için de geçerlidir.

Taciz ve Zorbalık sadece iki kişi veya çoklu sohbette geçen diyaloglar sonucu yasaklanan üyelerle kısıtlı değildir aynı zamanda gönderi türlerinde de Taciz veya Zorbalığı hedefleyen paylaşımlar yapan kişilerin de gönderileri yayından kaldırılır ve sürecin işleyişine bağlı olarak hesaplarının kapanma riski de yüksektir.

Mavi tik doğrulaması almış profiller bile taciz ve zorbalık yaptıklarını kanıtlamanız doğrultusunda, topluluk tarafından hesapları cezalandırılır. İnstagram’ın ciddi bir hassasiyetle kontrol ettiği taciz & zorbalık şikayet dilekçeleri, yakın zamanda cevaplandırılarak işlemin sonucu tarafınıza gönderilir.

Cinsel Suçlar

Hüküm giymiş cinsel suçluların İnstagram’ı kullanmasına izin verilmez. Cinsellik barındıran tüm etkenler İnstagram topluluğu tarafından engellenir, kimi zaman otomatik engellemeler gerçekleşirken, kimi zaman ise cinselliği bildirdiğiniz durumlarda hesaplar kapatılır. Cinsel suçlara dahil olarak bir çok önemli suç unsuru vardır bunlar;

  • Müstehcen paylaşımlarda bulunmak
  • Cinsel içerikli mesaj yada yorumlar paylaşmak
  • Cinsel içerikli gönderileri beğenmek
  • Cinselliği destekleyen hesapları takip etmek

Ve benzeri dahilinde +18 olan bir çok etken, şikayet edilerek kaldırılabilir.

Taklit Etmek

Başka bir hesabı taklit etmek, sahte profil oluşturmak veya bir kimsenin gönderi ve yayınlarını kopyalamak: İnstagram’a aykırı davranışlar arasındadır. Tanıdığınız kişileri taklit eden profilleri ‘Taklit’ Suçlamasıyla şikayet ederek hesabı yok etmeniz mümkündür. Şikayetler İnstagram’ı daha kullanışlı bir platform haline çevirir. Bu nedenle taklit eden hesapları ayıklamak için İnstagram’ı destekleyebilirsiniz.

Vefat

Her gün yüzlerce insan aramızdan ayrılıyor ve sosyal mecralardaki hesapları ise bundan sonraki dönemlerde kullanılmamaya başlıyor. Vefat eden kişilerin İnstagram hesaplarını bildirerek daha sosyal bir platform olabilmek için İnstagram’ı uyarabilirsiniz. Pasif olan profilleri bildirmek vefat eden kişinin yakın akrabalarına ve tanıdıklarına kalıyor. Sizlerde çevrenizde vefat eden birisi varsa ve artık hesabını kullanamayacağını düşünüyorsanız bu kişileri form açarak bildirebilir, kullanılmayan profillerin kaldırılmasında İnstagram’a yardımcı olabilirsiniz.

13 Yaşından Küçük Profiller

İnstagram hesabı açabilmek için yaşınızın minimum 13. yılını doldurmuş olmanız gerekir. 13 yaşından küçük hesapları bildirebilmek için gerekli formlar mevcuttur. Doğru olmayan bir doğum tarihi vererek kaydolmuş bir çocuğun hesabını şikayet ediyorsanız ve çocuğun yaşının 13’ten küçük olduğu doğrulanabiliyorsa, İnstagram topluluğu bu hesabı kaldırır ve kalıcı olarak İnstagram’dan kaldırır. Tüm şikayetlerin geri bildirimi şikayet eden kişiye gönderilirken, İnstagram’da yaşı tutmayan kişileri şikayet ettikten sonra her hangi bir çözüm mesajı tarafınıza gönderilmez. Hesabın kapanıp kapanmadığını analiz ederek çözebilirsiniz.

Instagram’a Aykırı Hesapları Nereye Şikayet Edebiliriz?

Gerekli koşulları sağlamayan hesapları yukarıda yer verdiğimiz formları kullanarak İnstagram’a bildirebilir ve hesapların kalıcı olarak kaldırılmasında topluluğa yardımcı olabilirsiniz. Lakin atlamamanız gereken bir diğer durumsa şikayetler sonucu hesaplar kimi zaman kalıcı olarak kaldırılmaz, bazı durumlarda hesaplar askıya kaldırılır ve gerekli etkenler uygulanana kadar profillerin açılması mümkün değildir.