Twitter'dan Resmi ve Devlete Bağlı Hesaplar için Yeni Özellik Geldi!
Twitter'dan Resmi ve Devlete Bağlı Hesaplar için Yeni Özellik Geldi!

Twitter’dan Resmi ve Devlete Bağlı Hesaplar için Yeni Özellik Geldi!

Twitter son günlerde Tweetdeck uygulaması ile gündemimize bomba gibi düşmüştü. Şimdiyse resmi ve kurumlara bağlı olan hesaplar için yepyeni etiketler oluşturdu. Artık devlet destekli profiller Twitter’dan özel ‘Etiket‘ alabilecek. Nasıl mı? Gelin örneklere hep birlikte göz atalım ve işleyişin detaylarına geçelim.

Twitter’da resmi ve devlete bağlı medya hesaplarındaki etiketler hakkında

Twitter yenilikleriyle akıllara daima kazınan işlemler inşa etmeye devam ediyor. Sıradaki özellik ise devletlere özgün etiketler ve dereceler.

Çin, Fransa, Rusya, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Almanya, İtalya, Japonya, Küba, Ekvador, Mısır, Honduras, Endonezya, İran, Suudi Arabistan, Sırbistan, İspanya, Tayland, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri ülkelerinde hayata geçen etiketlerin resmi kurumlara ve medya hesaplarına verildiği görünmekte.

Twitter resmi bloğunun açıklamasına göre etiketlerin alınma şartları;

  • Ağırlıklı olarak jeopolitik ve diplomasi ile uğraşan resmî hesaplar
  • Devlete bağlı medya kuruluşları
  • Devlete bağlı medya kuruluşları ile ilişkili editörler veya üst düzey gazeteciler gibi kişiler 

İçin geçerli, sadece belirli talimatlara uyan kişiler Twitter’ın yeni özelliğinden faydalanabilecek. Fakat belirlenen etiketlere sahip olan profillerin harici bir avantajı olmayacak. Twitter bu durumu şöyle yorumluyor;

‘Devlete bağlı medya kuruluşları için Twitter, kullanıcılara bu etiketlerin bulunduğu hesapları veya bu hesapların Tweetlerini önermez veya öne çıkarmaz. ‘

Kaynak; help.twitter.com/tr/rules-and-policies/state-affiliated

Yani tamamıyla markalaştırmak adına hazırlanan bir proje diyebiliriz, fakat yine de hoş bir görünüm kattığını da inkar etmemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir