Instagram Takipçi Sayısı Organik Olarak Nasıl Yükseltilir ?

Instagram Takipçi Sayısı Organik Olarak Nasıl Yükseltilir ?

Instagram her ne kadar sosyal bir platform olsada, ticarete yön veren öncü servislerden bir tanesi. O yüzden Instagram üzerinde hizmetinizle alakalı ne kadar fazla takipçiniz varsa içeriklerinize olan etki ve hizmetinize olan talep aynı orantıda yükselir.

Daha fazla takipçi daha fazla kazanç algısı sadece kurumsal tabanlı profillerin değil bireysel profillerinde odağındadır. Bireysel profillerinde ne kadar çok kitlesi varsa kazancıda bir o kadar çok olabilir. Sonuç olarak Instagram’da yaratılan yüksek takip oranları her türlü kullanıcıya ciddi oranda kazanç getirisi sunmaktadır.

Instagram takipçi sayınızı basit bir şekilde takipçi satışı yapan servisler üzerinden kolayca artırabilirsiniz, bu sadece bir adımdır. Çünkü satın aldığınız takipçiler hizmetinize ilgi duymayabilir yani profilinize katkısı sadece rakamlardan ibaret olabilir. Ancak bazı durumlarda bazı özelliklere erişmeniz gibi katkılar sunabilir. Örneğin 10bin takipçi altındaki profiller story içeriklerine link ekleyemez, takipçi satın alabilir ve bu özellikten faydalanabilirsiniz.

Peki Instagram profilimizin takipçi sayısını organik olarak nasıl yükseltebiliriz, birlikte başlıklar halinde göz atalım.

İlginizi Çekebilir: Instagram’da Daha Fazla Gönderi Etkileşimi Nasıl Sağlanır ?

Odak Bir Hedef Belirleyin

Instagram’da konsept yani ne tarzda içerikler paylaştığı net olan profiller daha hızlı şekilde büyümektedir. Mesela eğlence içerikleri giriyorsanız hedefiniz bellidir, mizah içerikleriyle takipçilerinizin keyfini anlık olarak yerine getirmektir. Yine bireysel bir hesabınız var ve düzenli olarak yemek tarifleri ve gezi içerikleri paylaşıyorsunuz ancak birden içerikleriniz alakasız şekilde spor içerikleri gibi ciddi bir kaymaya uğrarsa mevcut kitlenizi kaybedebilir ve yeni kitle yaratma konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Unutmayın herkesi memnun etmeye çalışırsanız, hiç kimseyi memnun edemezsiniz. İçerikleriniz dağınık olmasın odak konularda olsun.

İlginizi Çekebilir: Birinin Instagram’da Sizi Engellediğini Nasıl Anlarsınız ?

Marka İmajı Oluşturun

Unutma, yaptığınız işi yapan tek kişi siz değilsiniz. Fikriniz ne kadar benzersiz görünürse görünsün, her zaman rekabet olacaktır. Diğerlerinden sıyrılmanın en iyi yolu marka bağlılığıdır; güçlü ve tutarlı bir marka hikayesi oluşturun. Hedef kitlenize daha kişisel bir şekilde ve estetik olarak hoş görünen şekilde hitap etmeniz gerekiyor.

İçeriğinizi planlamadan aklınıza gelebilecek hemen her şeyi yayınlama dürtüsüne kendinizi kaptırmayın. Kendinizi alanınızda bir profesyonel olarak konumlandırmak istiyorsanız, görsellerinizin kalitesini her açıdan ölçmelisiniz.

Profil Açıklamanıza Özen Gösterin

Profiliniz ve biyografiniz, potansiyel takipçilerinizin yayınınıza baktıklarında görecekleri ilk şeyler arasındadır. Bu nedenle, aşağıdaki hususlara uyduğunuzdan emin oldun.

Çok bireysel bir profiliniz yoksa, profil isminizde mutlaka anahtar kelimize yer verin.

Kullanıcı adınızı diğer sosyal medya sitelerinde olduğu gibi eş şekilde kullanmaya çalışın, arama sonuçlarında daha kolay şekilde bulunmaya özen gösterin.

İşletmenizin web sitenizi mutlaka belirtin, unutmayın story paylaşımları dışında ınstagram üzerinde linklere tıklanabilir tek alan profilinizdeki link alanıdır.

Etkileyici bir biyografi oluşturma konusunda @starbucks adresine göz atabilirsiniz, gayet sade ve kullanışlı bir şekilde hazırlanmıştır.

İlginizi Çekebilir: Instagram Hesap Dondurma İşlemleri

İçeriğiniz Konusunda Yaratıcı Olun

Kaliteli bir içerik daha fazla yorum ve beğeni demektir, Kısa zamanda etkileşim oranı hızla artan gönderiler doğal bir şekilde Instagram keşfet sayfasında kendine yer bulabilir. Keşfet sayfasında gönderimizin olması demek yeni takipçiler edinmeye başlıyoruz anlamına gelir.

Mümkün Olan Her Yerde Instagram Profilinize Bağlantı Verin

Instagram hesabınızı tanıtmak için her fırsatı mutlaka değerlendirin. Linkleme yapabildiğiniz tüm dijital ortamları hatta baskılı ürünleriniz varsa onları kullanmaktan çekinmeyin. Toplu mail atıyorsanız imzanıza ekleyebilir, ürün satıyor ve poşet baskısı yaptırıyorsanız poşetlerin üzerine kullanıcı adınızı yazdırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İnstagram’da Popüler Efektler

Gönderi Etiketlerini İçeriklerinizle Alakalı Tutun

Bazı profillerin, hesaplarının daha görünür olması amacıyla markası ve gönderisiyle alakası olmayan onlarca etiketi gönderilerinde kullanmaktan kendilerini alıkoyamazlar. Bu gelişi güzel hareket sizin stratejiniz dışındadır, abartılı ve alakasız etiket seçimi gönderinin daha fazla kişiye erişmesinden ziyade içeriği filtreye sokarak erişim sayısını minimum seviyede tutacaktır. O yüzden gönderilerinize ekleyeceğiniz etiketleri seçerken araştırma yapmaya özen gösterin, az sayıda takipçi oranı yüksek etiketleri seçerek etiketler üzerinden yüksek oranda takipçi elde edebilirsiniz.

Konum Eklemeyi Unutmayın

Etiketler kadar lokasyonlarda ciddi oranda aranma hacmine sahiptir, konumlar üzerinde spam yapma imkanı yoktur. Bir gönderiye sadece bir adet konum eklenebilir, yani kullandığınız etikette bir anda alakasız olarak yüzlerce içerik gelebilir ancak lokasyonlarda spamla mücadeleniz daha düşüktür ve gönderileriniz konumu takip eden profillere ulaşma oranınız daha yüksektir.

Keşfet Sayfası İçin Profilinizi Optimize Edin

Her ay 500 milyon her gün 200 milyon Instagram kullanıcısı keşfet sayfasını ziyaret ediyor. İçeriklerinizin düzenli olarak keşfet sayfasına düşmesini sağlarsanız ciddi oranda yeni takipçi elde edebilirsiniz.

Instagram keşfet sayfasının algoritmasını temel olarak basittir. Takipçisine ilgili içerikler sunan profiller keşfet sayfasında kendisine daha kolay yer bulabiliyor.

Takipçilerinize Gönderilerinizde Arkadaşlarınızı Etiketlemesini Teşvik Edin

Doğru kullanımda en hızlı takipçi kazanabileceğiniz bir yöntemdir. En güzel örneği ise çekiliş hesaplarıdır, bazı gönderilerde yorum oranı o kadar yüksek oluyorki beğeni sayısını geçiyor. 1000 takipçiniz gönderinize 3 profili etkiler ve etiketlenen kullanıcıları takipçiniz olmasını sağlarsanız bir anda takipçi sayınızı neredeyse ikiye katlayabilirsiniz.

Gönderi Paylaşım Zamanlarına Dikkat Edin

Daha önceki gönderilerinizi analiz ederek ya da benzer profillerin yayın saatlerini tespit ederek gönderileriniz için en uygun paylaşım saatini tespit edebilirsiniz. Paylaşım zamanlamasına özen gösterirseniz ilgili gönderinin neredeyse 2 kat daha fazla erişim elde edebileceğini unutmayın.

5 comments

  1. İnstagram organik takipçi kasma ve hesap büyütme yapmak isteyenlere güzel bir kılavuz olmuş.

  2. Instagram’da başarılı olmak isteyenler için önemli bir rehber. Tekrar tekrar okunmalı ve uygulamaya geçilmeli. Teşekkürler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir